FREDYCLAN & BOJANA

(Cuba)

Biography

Fredy Garcia Batista, lépe známý jako FredyClan, studoval na „Escuela Nacional de Arte“ (ENA) a na Institutu Superior de Arte (ISA) na Kubě a absolvoval každý jako nejlepší z ročníku.
Od té doby pracoval jako tanečník a choreograf pro různé inscenace v divadle, televizi, filmu a hudbě na Kubě i v mnoha dalších zemích po celém světě.
Mnoho známých kubánských či mezinárodních umělců vyzdvihuje jeho kariéru. Compay Segundo, Oscar De Leon a La India, abychom jmenovali jen některé z nich.
Na začátku tisíciletí byli „Carlos Manuel y su Clan“ po dobu pěti let číslo jedna z kubánských skupin. V těch letech Fredy pro ně vystupoval jako choreograf a tanečník a celá Kuba tancovala choreografie z „Carlos Manuel y su Clan“.
Carlos a Fredy se stali blízkými přáteli a v té době Fredy vytvořil svůj název scény „FredyClan“.
Fredy mimo jiné spolupracoval s LaCharanga Habaneraand Bamboleo. Vystupoval jako tanečník a organizoval vystoupení jako choreograf, účastnil se mnoha národních a mezinárodních koncertů.
S Abreuem, kapelníkem Havany D ‚Primery, Fredy studoval umění na Kubě. Od té doby jsou jako bratři, a proto si vždycky užívají společnou práci, jakou nedávno absolvovali na turné s ‚The Bar at Buena Vista‘.
Kromě toho má Fredy také úspěšnou kariéru jako učitel.
Soukromé lekce, workshopy, kurzy, festivaly nebo kongresy, jeden student nebo 100, absolutní začátečníci nebo profesionálové – nemůže se rozhodnout, co má rád víc. Každý typ lekce je jinou výzvou a vyžaduje si vlastní speciální metodiku výuky. Vidět studenty, kteří se baví a pozorovat jejich pokrok jej naplňuje hrdostí a dává práci význam.

Bojana Marković se narodila a vyrůstala v Srbsku v roce 1989. Začala svůj taneční trénink v soukromé baletní škole „Allegro“ ve svém rodném městě (1995). Studium tanců bylo vždy její vášní, proto začala zkoumat různé taneční kultury velmi mladá.
Hudební škola „Kosta Manojlovič“ (1998-2004) jí dala znalosti o rytmu a zvuku. Naučila se, jak hrát nástroje a jak používat hudbu ke svému prospěchu v rámci tance.
Experimentovala s Ballroom a zúčastnila se taneční soutěže „Step“ a za několik měsíců získala II místo v improvizaci kategorie mladistvých. Jejích prvních moderních tanečních kurzů se Bojana zúčastnila ve věku 13 let.
Ve věku 14 let začala Bojana s kurzy kubánské salsy. Měla různé instruktory a mentory a věřila, že salsa hudba je to, co jí přináší taneční harmonii, kterou potřebuje.
Povzbuzená dětmi ve svém rodném městě, ve věku 16 let začala Bojana učit hip hop. O dva roky později zaregistrovala svou taneční školu „Ays dance crew“. Projekty, které režírovala s dětmi: Home page”, “It’s my time” a “8th Sin – The confession”, vyjadřují pocity, situace a frustrace každodenního života v botách tanečníka.
Část projektů byla tančena dětmi s tělesným postižením, které měly potěšení z výuky.
Bojana choreografovala taneční části a hrála jako jedna z postav v alternativní divadelní skupině PATOS: „Le petit prince“ (2006/7), “Bureaucracy” a “The City” (2006/7) – režie Suncica Milosavljevic; „Medea“ – režie Saska Rakef.
V roce 2010 cestovala do New Yorku, aby se zúčastnila intenzivního programu Hip Hop Dance Conservatory.
Taneční forma a dokonalé pohybové tempo, které si zde osvojila, odpovídá harmonii zvuku hudby, kterou tančí.
Od listopadu 2015 spolupracuje s firmami FredyClan a Fclan Entertainment jako zástupce a taneční instruktor kubánské salsy.
Její tanec je ovlivňován indickou, latinskou, arabskou a africkou kulturou.
Přes její mladý věk jí její lektorské schopnosti jsou již řadu let oceňovány. Její umělecké bohatství, lidské vlastnosti, energie a všestrannost, dávají růst její popularitě.
Společně Fredyclan & Bojana vytvářejí na svých hodinách úžasnou atmosféru a přivádí vás blíže ke správnému kubánskému zážitku!